Impreza integracyjna ma wiele zalet. Po pierwsze, umożliwia uczniom oderwanie się od codziennych obowiązków i stworzenie atmosfery luźnej, przyjaznej i nieformalnej. Pozwala to na budowanie relacji w klasie, co może przyczynić się do poprawy efektywności pracy i komunikacji w przyszłości. Ponadto, impreza integracyjna pozwala poznać możliwości , uzdolnienia i predyspozycje indywidualne uczniów.
Miejsce zajęć – kąpielisko Mosir
Czas zajęć – 90 minut
Część I – 45 min – integracja wewnątrzklasowa
1.Zabawa „Lider”
2. „Literowa układanka”
3. „Znajdź wspólny czynnik”
4.„Znajdż czynnik , który nas różni”
Część II – 45 minut, sportowa
1. „Przeciąganie liny „ – Po obu stronach liny znajduje się taka sama liczba osób / w tym chłopców i dziewczyn/. Uczniowie na sygnał próbują przeciągnąć przeciwników na swoją stronę za wskazany punkt.
2.„ Skoki z miejsca „ – Uczniowie klasy wykonują 30 skoków z miejsca . Pierwszy zaczyna skok z ustalonego miejsca , drugi i następny z miejsca gdzie skończył poprzedzający go uczeń . Mierzymy długość odcinka , od miejsca startu do ostatniego skoku.
3.„Rzuty do kół olimpijskich” – Uczniowie rzucają do środka kół olimpijskich , utworzonych z hula-hop, z odległości 2metrów . Każde koło jest punktowane od 1- 5 pkt. Zliczamy ilość punktów uzyskanych przez klasę.
4. „Tor przeszkód” – Uczniowie pokonują ustawiony tor przeszkód . Liczy się czas uzyskany przez klasę .
5. „Siatkówka plażowa” – Klasę dzielimy na równe zespoły . Zespoły rozgrywają mecze siatkówki między sobą stosując uproszczone zasady gry.
Część III Animacja muzyczna – Taniec „Belgijka”
Wycieczka rowerowa – październik
5 października odbyła się wycieczka rowerowa z udziałem 12 uczniów naszej szkoły i 2 opiekunów. Trasa prowadziła z Jaru Południowego wzdłuż Żelaznego szlaku rowerowego do Zamku w Zebrzydowicach.
Wycieczka narciarska – styczeń
19 stycznia 2024 roku narciarska i snowboardowa ekipa „Korfantego” uczestniczyła w wyjeździe do Wisły- Malinki. Trasa „ Nowa Osada” była nasza! Towarzyszyła Nam super atmosfera i udana zimowa pogoda. Dziękujemy wszystkim uczestnikom białego szaleństwa za dobrą, bezpieczną zabawę.
Wycieczka rowerowa – kwiecień
Trasa wycieczki prowadziła z Jaru Południowego przez Bzie – Bąków – Jarząbkowice – Pielgrzymowice do Zebrzydowic. Po godzinnym postoju i posiłku wróciliśmy Żelaznym szlakiem rowerowym do Jastrzębia. Łącznie przejechaliśmy 42 km.
Podsumowaniem i uzupełnieniem upowszechniania zadań projektowych, zarówno w projekcie „Pasja. Mobilność. Praktyka”, jak i w pierwszej części akredytacji „Patrzymy w przyszłość” była konferencja szkoleniowa dla nauczycieli poprowadzona przez beneficjentów obu projektów.
Nauczyciele, zgodnie z preferencjami i potrzebami mogli wziąć udział w następujących warsztatach:
a. Aplikacja Nearpod
b. Aplikacja do tworzenia animacji poklatkowych
c. Zastosowanie AI w edukacji
d. Padlet , kody QR, skracanie linków
e. Odwrócona lekcja
Prowadzącymi byli: Elżbieta Janusz, Maria Pietranik, Marcin Dziadek, Janusz Korus, Agnieszka, Remplewska, Beata Dębowska, Katarzyna Śnieg.
Druga edycja Dnia Autorów Europejskich odbyła się 25 marca 2024 r.
Jest to inicjatywa, która celebruje i pomaga młodszemu pokoleniu w odkrywaniu ogromnej różnorodności literatury europejskiej. Jest okazją m.in. do do spotkań z autorami, poznawania procesu powstawania publikacji, wymiany doświadczeń i wiele innych. Dzień Autorów Europejskich ma na celu nie tylko przybliżenie młodym ludziom bogactwa literatury europejskiej, ale także wspieranie współpracy między edukacją a kulturą.
Włączając się w tę akcję, uczestniczka projektu Aleksandra Cichoń przygotowała w holu szkoły wystawę z tej okazji.
Jednym z zadań uczestników projektu jest poznawanie kultury krajów europejskich. Dlatego w sali 10B powstała wystawa poświęcona maltańskim pisarzom. Miło małego zasięgu swoich dzieł, również wpisują się w skomplikowaną historię naszego kontynentu.
Efektem kursu ICT w Lizbonie jest powstanie nowoczesnej strony internetowej prowadzonej przez grafików komputerowych:
„GRAFIKA KOMPUTEROWA I POLIGRAFIA
W ZESPOLE SZKÓŁ NR 2 IM. W KORFANTEGO”
Prezentują oni na niej osiągnięcia swoich uczniów oraz dzielą się wiedzą zgodnie ze standardami programu Erasmus+.
Zapraszamy do sprawdzenia!
Link do strony:
Agnieszka Remplewska, Janusz Korus, Beata Dębowska
Na stronie umieszczone są ponadto zakładki
Z których nauczyciele i uczniowie mogą zaczerpnąć inspiracje do własnego rozwoju
Trwa projekt eTwinnig, w który zaangażowany są uczennice klasy III A LO.
Celem projektu jest zaprezentowanie kobiet w legendach różnych krajów europejskich, by ukazać ich wartość i istotne miejsce w tworzeniu europejskich wartości i postaw. Wykorzystując nowoczesne aplikacje i różne formy pracy, chcemy przybliżyć uczniom kobiety, które swoją postawą, umiejętnościami i siłą zbudowały podstawy europejskich społeczeństw.
Logo projektu stworzyła Kornelia Kogut
W ramach działań projektowych powstały e-booki w języku polskim i angielskim przygotowane przez wszystkie uczestniczki projektu.
Powstała również wystawa promująca działania e-Twinning na parterze budynku B.
A. Cichoń, K. Śnieg
Scenariusz powstał na potrzeby warsztatów językowych pt „Nowoczesne metody nauczania na przykładzie odwróconej lekcji” przeprowadzonych w kwietniu 2024r. dla nauczycieli języka niemieckiego ze szkół podstawowych na terenie miasta Jastrzębia-Zdroju.
Scenariusz ten jest ciekawym sposobem powtórzenia słownictwa z zakresu wyglądu zewnętrznego z uczniami szkoły podstawowej przed ich przystąpieniem do testu ósmoklasisty z języka angielskiego.
Inspiracją do scenariusza był udział autorki w projekcie Erasmus+ „Patrzymy w przyszłość”.
Katarzyna Śnieg
Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego to usytuowana w centrum miasta enklawa zieleni, na której środku znajduje się amfiteatr o charakterystycznym, nowoczesnym układzie oraz tężnia solankowa. Całości dopełnia kort tenisowy oraz wodny plac zabaw dla dzieci. W 2019 roku Ośrodek Wypoczynku Niedzielnego uhonorowano tytułem najlepszej przestrzeni publicznej województwa śląskiego.
Lekcja:
„Revision. Playtime as a key to revise. Gry i zabawy jako klucz do powtórzenia.”
odbyła się 07.06.2024 w klasie 3BLO
Nastawiona była na kształcenie umiejętności komunikacyjnych zgodnie ze zdobytymi umiejętnościami podczas kursu coachingu. Przykładowe cele:
Uczeń:
Scenariusz lekcji
W dobie chorób cywilizacyjnych zachęcanie do aktywności fizycznej jest bardzo ważną kwestią w kształtowaniu światopoglądu młodego pokolenia. Jedną z takich aktywności jest turystyka piesza.
Z okazji Dnia Turystyki odbyły się w Korfantym następujące wydarzenia:
Dariusz Mildner
Opracowanie wycieczki na trasie Jaworze-Błatnia- Stołów-Klimczok-Szyndzielnia
Relacja z pieszej wycieczki krajoznawczej z okazji święta turystyki na Błatnią (917m n.p.m.)
W piękny środowy poranek 4 października klasy I, II i III technikum organizacji turystyki wyruszyły na wyprawę do Jaworza. Po 4 kilometrach marszu udało się zdobyć szczyt Błatniej (917 m n. p. m). Trasa była wymagająca, ale wszyscy dali radę, bo na szczycie czekały liczne atrakcje, tj. wspólne rozpalanie ogniska, pieczenie kiełbasy i oczywiście gry i zabawy. Było przy tym mnóstwo śmiechu i radości. Zejście do Brennej okazało się bardzo przyjemne. Uczniowie podczas wycieczki zapoznali się z rodzajami szlaków występującymi w polskich górach oraz zapoznali się z historia powstania schroniska na Błatniej.
„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie, łamanie zasad, popełnianie błędów i dobra zabawa.” (Mary Lou Cook)
Przedostatni piątek roku szkolnego wszyscy graficy spędzili świętując Dzień Kreatywności i Współpracy. Grillowy dym i zapachy coraz bardziej rumianych kiełbasek sprzyjały zabawom, rozmowom, poznawaniu się i… planowaniu przyszłorocznego spotkania grafików. „Jak na pierwszy raz, wyszło nam naprawdę dobrze” – słusznie zauważył Mateusz 😉
Agnieszka Remplewska, Janusz Korus, Beata Dębowska
Fabryka Sztuki Myślenia zakończyła działalność w roku szkolnym 2023/2024 wycieczką do Pszczyny. Przedstawiciele „Korfantego” odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie, wystawę fotografii oraz wzięli udział w trekkingu zaplanowanym przez uczestników kursu na Teneryfie
Z FSM spotkał się także starosta Grzegorz Wanot wraz ze swoim gościem – Kazimierzem Tischnerem – bratem zmarłego księdza profesora Józefa Tischnera, prezesem Stowarzyszenia „Drogami Tischnera”. Uczniowie odwiedzili również wystawę fotografii Lâm Duc Hiên w Stajniach Książęcych.
Uczniowie zapoznali się również z outdoorowymi formami aktywności ruchowej w tym zasadami przeprowadzania gier terenowych przy pomocy aplikacji Actionbound. Podczas spaceru w Pszczynie i parku pszczyńskim, uczniowie poznali przykładowe cele i zadania ujęte w planie przygotowania gry terenowej. FSM przygotowuje grę terenową dla kolegów i koleżanek z „Korfantego”, która będzie rozegrana w Jastrzębiu-Zdroju w ramach ErasmusDay 2024.
Pobyt w Rzymie na kursie języka włoskiego był również okazją do przygotowania materiałów na zbliżający się Rok Jubileuszowy 2025. Przedstawienie bazylik patriarchalnych w Rzymie społeczności szkolnej to jeden z elementów zainicjowania obchodów w Korfantym. W tym celu w holu budynku B powstała wystawa na temat najbardziej znanych rzymskich bazylik
W dniach 28-29 września uczennice naszej szkoły brały udział w konkursie kulinarnym ,którego tematem był „Kubizm-Pablo Picasso. Dzięki projektom współfinansowanym przez Unię Europejską miałam możliwość „zbliżyć” się do sztuki tego artysty będąc w Maladze.
W dniach 28-29 września w Tychach odbył się konkurs kulinarny dla szkół gastronomicznych . Organizatorem Konkursu była Nieformalna Grupa „Kulinarny Ogień”, a tematem przewodnim „Kubizm na talerzu. Kuchnia inspirowana życiem i twórczością Pablo Picasso”. Zadaniem uczestników było przygotowanie przystawki , dania głównego i deseru .Uczennice z klasy 3c T Martyna Pankowska i Martyna Śmiech stworzyły dania odzwierciedlające obrazy. Niestety nie udało się uzyskać miejsca na podium choć wszystkie potrawy zachwycały jurorów….może następnym razem .
Prezentacja multimedialna wykorzystana podczas lekcji
W dniach 15-18 października 2024r. nasza Szkoła obchodziła święto Erasmusa. Z tej okazji odbyło się kilkanaście wydarzeń – lekcji, wyjść, wystaw i spotkań nauczycieli i uczniów.
Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi działaniami na stronie:
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.