Uczestnicy projektu „Patrzymy w przyszłość 2024/2025” wzięli udział w zabawie „Czy wiesz, że jeż…” zorganizowanym przez Wydział Ochrony Środowiska jastrzębskiego Urzędu Miejskiego. Celem było zdobycie domku dla jeży, który zostanie umieszczony na terenie Zespołu Szkół nr 2.
Wierszyk napisany przez uczestnika projektu – panią Aleksandrę Cichoń zdobył 3 miejsce w mieście i domek już do nas trafił. Architekci krajobrazu przygotowali dla niego odpowiednie miejsce. Mamy nadzieję, że szybko zadomowi się w nim jakiś kolczasty zwierzak.
Wszystkim, którzy zagłosowali wraz z nami, bardzo dziękujemy za pomoc.
Czy wiesz, że jeż,
niezwykły zwierz,
przez staw przepłynąć
umie też?
Na dachu kolce,
w podwoziu beż,
by wziąć go w rękę,
strzeż się strzeż!
Gdzież spotkać jeża?
Gdy zapadł zmierzch…
w ogrodzie tupta
wzdłuż i wszerz.
Więc domek weź,
by wlazł tam jeż,
a na ulicę
nie chciał już wbiec.
Opis zdjęć przesłanych na konkurs
Zdjęcie 1.
Zdjęcie przedstawia uczniów Zespołu Szkół Nr 2 – uczestników projektu. Związane jest bezpośrednio z jednym z najważniejszych celów realizowanego przez nich zadania w tej edycji projektu- „działania nastawionego na rozwój świadomości ekologicznej”. W tym celu uczniowie i nauczyciele, przygotowując się do mobilności, działają proekologicznie na terenie swojego miasta. Zdjęcie z domkiem dla jeży jest efektem III miejsca w konkursie „Czy wiesz, że jeż…” zorganizowanego przez Wydział Ochrony Środowiska jastrzębskiego Urzędu Miejskiego i wiersza napisanego przez uczestniczkę projektu – nauczycielkę j. polskiego. Cała społeczność szkolna włączyła się w głosowanie, co już jest pozytywnym efektem naszego projektu.
Zdjęcie 2
Zdjęcie przesłane zgodnie z priorytetem „Ekologia” przedstawia nauczycieli Zespołu Szkół Nr 2 – uczestników projektu. Związane jest bezpośrednio z jednym z najważniejszych celów realizowanego przez nich zadania – „Kształtowania postaw prospołecznych i proekologicznych poprzez propagowanie zrównoważonych zachowań, inspirowanie do krytycznego i twórczego myślenia oraz działania nastawionego na rozwój świadomości ekologicznej”. Nauczyciele naszej szkoły stawiają na wspieranie uczniów w projektach prozdrowotnych i ekologicznych np. związanych z „życiem zero waste”. Jeśli wszyscy będziemy działać w ten sposób, możemy myśleć optymistycznie o przyszłości naszej planety
Aleksandra Cichoń.
30 listopada 2024 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się upowszechnianie rezultatów szkolenia „Recharging Educational Professionals – A wellbeing workshop for teachers and education staff” zrealizowanego przez nauczycieli w ramach programu Erasmus+. Wydarzenie miało miejsce podczas Maratonu Maturalnego i zgromadziło ponad 70 osób: uczniów oraz nauczycieli matematyki.
Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję zapoznać się z najważniejszymi zagadnieniami związanymi z dobrostanem psychicznym i fizycznym, w tym z technikami redukcji stresu, sposobami radzenia sobie z presją egzaminacyjną oraz metodami dbania o równowagę między nauką a odpoczynkiem. Prezentacja spotkała się z dużym zainteresowaniem zarówno ze strony uczniów przygotowujących się do matury, jak i nauczycieli, którzy dostrzegli wartość w praktycznym zastosowaniu omawianych technik w codziennej pracy oraz przygotowaniach do egzaminów.
Dzięki temu wydarzeniu idea well-beingu zyskała szerszy oddźwięk w społeczności szkolnej, a uczniowie zostali zachęceni do większej troski o swoje zdrowie psychiczne w kluczowym okresie edukacyjnym.
Małgorzata Chodura
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.