Sprawozdanie ze stażu „Zdobywamy doświadczenie w Europie”

Stażyści w Rimini

Staże odbyły się w dniach
9 III – 23 III 2024
W nieco sztywnych ramach

Stażyści w Rimini

Część 1

9 marca 2024r. grupa beneficjentów zaczęła swoją włoską przygodę. Dwutygodniowe staże rozpoczęli technicy ekonomiści, technicy architektury krajobrazu, technicy logistycy, technicy hotelarstwa, technicy fotografii i multimediów, technicy grafiki i poligrafii, kucharze oraz technicy żywienia i usług gastronomicznych. Praktyki zawodowe odbywać się będą w  firmach i zakładach pracy w Rimini
 
Pierwsze dni pobytu we włoskim kurorcie upłynęły pod znakiem zapoznawania się z możliwościami komunikacyjnymi, wizytami w miejscach charakterystycznych dla tego miasta i liczeniu kroków do 20.000.
 
Na trasie wyznaczonej przez inwencję twórczą uczestników projektu znalazły się zarówno Borgo San Giuliano, które jest tradycyjną dzielnicą rybacką, Most Tyberiusza, który liczy sobie już ponad 2000 lat, czy Piazza Cavour położony w historycznym centrum miasta Rimini i charakteryzujący się wspaniałą architekturą. Ponadto można było podziwiać nowoczesną marinę, w której cumują zarówno małe, jak i większe jednostki. Oprócz jachtów i motorówek przybywają tu również kutry wracające z połowów. U wejścia do portu znajduje się wysunięty w morze cypel, na którego końcu mieści się restauracja Rockisland oraz „Pomnik Żon Marynarzy”. 
 
W poniedziałek uczestnicy zostali oprowadzeni po mieście i zaznajomieni z jego historią przez panią Karolinę, przedstawicielkę Sistema Turismo. A po zaznajomieniu się z zasadami praktyk i podpisaniu dokumentów… DO PRACY!

Stażyści w Rimini

Część 2

W firmach Italii

We Włoszech nie chodzi tylko o miejsce docelowe, ale o podróż, ludzi i o niezapomniane chwile. To motto towarzyszy uczniom Korfantego, którzy realizują staże zawodowe w Rimini.

 

Architekci krajobrazu, ekonomiści, logistycy, graficy, fotografowie, gastronomowie, kucharze i hotelarze doskonalą swoje umiejętności zawodowe i językowe pracując we włoskich firmach. Częścią projektu jest również job shadowing, realizowany przez nauczyciela przedmiotów gastronomicznych

 

Praktyki odbywają się w realnym środowisku pracy, w zależności od kierunku i specjalizacji, co pozwala poznać charakter i dynamikę pracy w danym sektorze. Pobyt na stażu uczy pewności siebie, pozwala młodzieży poznać jej mocne strony, umiejętności i talenty, jak również identyfikować obszary, które wymagają jeszcze pracy.

 

Udział w projekcie to również poznawanie kultury, zwyczajów i kuchni włoskiej. Szczególnie bez tej ostatniej nie ma mowy o włoskim La dolce vita. Składniki, prostota i niepowtarzalny smak włoskiej kuchni podkreślają jej wyjątkowość.

 

Czas na praktykach zawodowych płynie bardzo szybko. Humory dopisują, pogłębiają się znajomości, rodzę się przyjaźnie. A pogoda? Marzo pazzerello guarda il sole e prendi l’ombrello – Marzec szalony, patrz na słońce i bierz parasol.

Małgorzata Lach

 
 

Stażyści w Rimini

Część 3

Zetknięcie się z językami obcymi i różnicami kulturowymi podczas uczestnictwa w różnego rodzaju działaniach programu Erasmus+ ma za zadanie zachęcić beneficjentów do otwierania się na Europę w jej różnorodności i w pewien sposób likwidować bariery niemożliwe do przekroczenia bez opuszczenia granic własnego kraju.

 

Z tego powodu ważną częścią programu stażowego jest poznawanie historii, uwarunkowań społecznych i politycznych oraz różnych dziedzin sztuki Italii.

 

Po zaznajomieniu się z topografią miasta przyszedł czas na odkrywanie jego najjaśniejszej gwiazdy, czyli Federico Feliniego – Mistrza reżyserii filmowej.

Stażyści odwiedzili muzea i miejsca pamięci związane z Jego osobą, poznali także wielowymiarowość sztuki tego Artysty – projektowane przez Niego kostiumy, szkice, rysunki satyryczne. Graficy i fotografowie mogli również zaobserwować, jak zmieniały się plakaty filmowe w okresie, w którym tworzył Fellini.

 

Wyjątkowe znaczenie miały również wycieczki poza Rimini. 

 

Florencja co prawda przywitała całą grupę deszczem, ale to nie przeszkodziło w odkrywaniu wyjątkowości tej kolebki europejskiego renesansu. Pod okiem entuzjastycznej pani przewodniczki uczniowie zobaczyli pałace Medyceuszów, słynny most Ponte Vecchio i przepiękną Duomo. Mogli też podziwiać słynną panoramę miasta z Piazzale Michelangelo, skonsumować wyjątkowe kanapki i zachwycić się toskańskimi lodami.

 

San Marino – państwo w państwie – również zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Najjaśniejsza Republika San Marino jest trzecim po Watykanie i Monako państwem Europy. Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Sympatyczny pan przewodnik wprowadził uczniów w tajniki demograficzne, polityczne, religijne oraz sportowe republiki, a ponadto zaprezentował najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym Piazza della Libertà oraz Katedrę pod wezwaniem Świętego Maryna. Nie zabrakło również olśniewających widoków roztaczających się we wszystkie strony ze szczytu góry.

Florencja i San Marino oczami stażysty

Florenckie impresje
Zdjęcia wykonał uczestnik projektu
"Zdobywamy doświadczenie w Europie"
Uczeń klasy technikum fotografii i multimediów
Aleksy Fuja
Zobaczyć San Marino i...

Współfinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.