Florencja

Nazywana jest kolebką renesansu.  Miasto w środkowych Włoszech, nad rzeką Arno, u stóp Apeninów, stolica Toskanii i prowincji Florencja.

1. Duomo

Katedra Santa Maria del Fiore to nieodzowny element panoramy tego miasta. Po Bazylice św. Piotra w Watykanie i katedrze św. Pawła w Londynie jest trzecim największym kościołem na świecie. Budowę dzisiejszej katedry rozpoczęto w 1296 r. w miejscu starej świątyni Santa Reparata (jej pozostałości wciąż można oglądać w podziemiach). Wnętrze katedry jest bardzo surowe w stosunku do tego, jak wygląda na zewnątrz, najbardziej efektowna jest dekoracja sklepienia kopuły – freski przedstawiające Sąd Ostateczny (ale najlepiej widać je podczas wejścia na kopułę)

2. Ponte Vecchio

Najstarszy z mostów tego miasta (pierwsze wzmianki pochodzą z czasów starożytnego Rzymu). Nazywany jest też mostem złotników, ponieważ po obu stronach mostu ciągną się kramy z biżuterią. Był wielokrotnie niszczony przez powodzie, ale w czasie II wojny światowej ocalał jako jedyny most we Florencji, mimo, że wszystkie inne zostały w 1944 r. wysadzone przez wycofujących się Niemców.

3. Palazzo Vecchio

Budowa Palazzo Vecchio rozpoczęła się w 1299 r. Jednym z najważniejszych pomieszczeń w pałacu jest Salone dei Cinquecento (Izba Pięciuset) – miejsce, gdzie miała zbierać się rada Republiki Florenckiej – składająca się właśnie z pięciuset członków. Wieża Palazzo Vecchio zwana Torre di Arnolfo o wysokości około 94 metrów to znakomity punkt widokowy. Palazzo Vecchio znajduje się przy jednym z najpiękniejszych placów Florencji – Piazza della Signoria.

4. Galeria Ufizzi

Uffizi to jedna z najbardziej znanych galerii sztuki na świecie. Pierwotne przeznaczenie budowli było jednak inne, miały znajdować się tam urzędy, z czym wiąże się sama nazwa uffizi. Po ukończeniu budowy w 1581 r. na najwyższym piętrze utworzono galerię, która miała pomieścić dzieła sztuki zgromadzone przez Medyceuszy. W 45 salach można oglądać dzieła sztuki pochodzące od XII do XVIII wieku uporządkowane chronologicznie. Nazwiska mówią same za siebie: Caravaggio, Giotto, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, Tycjan, Rubens, Rembrandt czy Botticelli. Na spokojne oglądanie należy przeznaczyć co najmniej 4-5h (na szczęście w wielu salach są ławeczki.

5. Palazzo Pitti

W połowie XV w. florencki bankier, Luca Pitti, chcąc rywalizować z rodziną Medyceuszy, rozpoczął budowę imponującego pałacu, budynek miał przewyższać pod każdym względem pałac Medyceuszy, jednak problemy finansowe rodziny Pittich uniemożliwiły ukończenie budowy i zmusiły do sprzedania pałacu rodzinie Medyceuszy na ich rezydencję. Dziś budynek to kompleks muzealny, który obejmuje w którym można podziwiać dzieła Rafaela, Tycjana, Apartamenty Królewskie, Muzeum Sztuki Współczesnej, czy Muzeum Kostiumów (to także 4-5 godzin spokojnego zwiedzania, no i są ławeczki J)

6. Gardinio di Boboli

Ogrody Boboli to przylegający do Palazzo Pitti park rozciągający się na powierzchni ponad 10 hektarów założony w 1549 roku przez Kosmę I Medyceusza. To przykład typowego ogrodu w stylu włoskim. Jest pełne fontann i rzeźb, zobaczymy tu też amfiteatr. U samego szczytu jest wyjątkowy taras widokowy. W czerwcu 2013 obiekt został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

7. Piazzale Michelangelo

Punkt widokowy zaprojektowany w drugiej połowie XIX wieku przez architekta Giuseppe Poggi. Obowiązkowy na godzinę przed zachodem słońca. Z centrum Florencji to 15 minut pod górkę, ale pocztówkowy widok wynagradza każdy krok. Po drodze warto przejść przez ogród różany (albo rozłożyć się w nim na trawce). Na środku placu widnieje trzeci (brązowy) posąg Dawida.

8. Galleria dell’Accademia

Początki muzeum sięgają 1784 r., kiedy połączono florenckie szkoły rysunku, przy których utworzono galerię (pomoc naukową dla studentów). Znajduje się w nim najsłynniejsza florencka rzeźba Michała Anioła – posąg Dawida. Wśród artystów, których dzieła można tu podziwiać są Sandro Botticelli, Filippino Lippi, Domenico Ghirlandaio czy Andrea del Sarto. Poza tym odwiedzający mogą też obejrzeć kolekcję instrumentów muzycznych i oszałamiająca ilość rzeźb z XIX w (w tym np. matki Zygmunta Krasińskiego).

9. Santa Croce

Kościół Santa Croce, czyli Kościół św. Krzyża, to jedna z najważniejszych świątyń franciszkańskich we Włoszech. Znajduje się przy placu o tej samej nazwie. Prace nad świątynią trwały od 1294 do 1442 r., lecz fasada budynku czekała na ukończenie do drugiej połowy XIX w.. Kościół ten jest znany przede wszystkim jako miejsce pochówku wielu znakomitych osobistości, takich jak Michał Anioł, Galileusz, Niccolò Macchiavelli, Vittorio Alfieri czy Ugo Foscolo. Nie brakuje też polskich akcentów – wśród nazwisk postaci tam pochowanych pojawiają się też i te należące do naszych rodaków.

10. Wyjątkowe znaki

W 2005 roku we Florencji zamieszkał francuski artysta, Clet Abraham. Jego najbardziej rozpoznawalnym śladem są dziwne drogowskazy. Niektóre śmieszne, niektóre ironiczne, niektóre nawet romantyczne. Zakaz wjazdu, nadjedzony przez Pac-mana; przejście uliczne z Egipcjaninem; wywieszony język; zakochany policjant; rozlane wino… to tylko kilka żartobliwych znaków na naszych florentyńskich ulicach. Artysta jest tez autorem rzeźby anonimowego człowieczka, wykonującego krok w kierunku głębin rzeki z jednego z florenckich mostów.

Przygotowanie: uczestniczka projektu Erasmus+ „Pasja. Mobilność. Praktyka.” w Korfantym Aleksandra Cichoń. Zdjęcia pochodzą z archiwów prywatnych.

Współfinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.