Ryga

Skąd wzięła się nazwa miasta? Teorie są dwie. Według pierwszej pochodzi ona od słowa ringi, co w tłumaczeniu oznacza zakole rzeczne. Druga mówi, iż wywodzi się od słowa riga oznaczającego żyto.

1. Starówka

Zwiedzanie Rygi najlepiej rozpocząć na Starym Mieście, wpisanym na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO.

Znajdziemy tutaj wąskie, kolorowe, brukowane uliczki z zabytkowymi secesyjnymi kamieniczkami, liczne restauracje i kawiarnie oraz oczywiście najważniejsze zabytki.  Niedaleko Starego Miasta znajduje się też Sobór Narodzenia Pańskiego.

2. Dom Bractwa Czarnogłowych

Siedziba XIV-wiecznej gildii majętnych (i nieżonatych) kupców miejskich pochodzenia niemieckiego. Został on niestety w dużej części zniszczony podczas II wojny światowej i w obecnej formie zrekonstruowano go w 1999 roku. Jego fasada z cegieł pokryta jest płaskorzeźbami, które przedstawiają Zgodę, Pokój, Merkurego oraz Neptuna. 

3. Kamienice Trzej Bracia

Trzy kamienice, których nazwa nawiązuje do kompleksu podobnych budynków w Tallinnie, który nazywany jest Trzema Siostrami. Najstarszy z „Braci” zbudowany został w XV wieku i ma gotycki portal wejściowy. Jest on obecnie najstarszym budynkiem mieszkalnym i jednym z symboli Rygi. Pozostałe domy zdobiące Stare Miasto pochodzą z XVII wieku. Aktualnie znajduje się w nich Muzeum Architektury Łotwy

4. Katedra

Świątynia pochodzi z XIII wieku i obecnie jest siedzibą arcybiskupa ewangelicko-luterańskiego. Okazały budynek w stylu romańskim ma najwyższą wieżę (90 metrów) wśród budynków sakralnych w tej części Europy i góruje ona nad zabudowaniami Starego Miasta. Katedra znana jest także wielbicielom muzyki klasycznej, ponieważ to tutaj znajdują się jedne z największych na świecie XIV-wieczne organy. 

5. Zamek

Ten jeden z najciekawszych zabytków miasta został zbudowany w 1330 roku i był główną siedzibą Zakonu Krzyżackiego na Inflantach. Na przestrzeni wieków był wielokrotnie niszczony i przebudowywany, a z jego czterech wież tylko jedna przetrwała do czasów obecnych.  Od 1995 roku jest siedzibą prezydenta Łotwy oraz mieści Łotewskie Muzeum Historyczne i i Łotewskie Muzeum Sztuki Obcej.

6. Muzeum Okupacji Łotwy

Latvijas Okupācijas Muzejs znajduje się w samym centrum Rygi. Budynek został postawiony w setną rocznicę urodzin Lenina w 1971 roku i znajdowała się w nim wystawa poświęcona Czerwonym Strzelcom Łotewskim. Muzeum powstało w 1993r. Znajdują się w nim zbiory z okupacji sowieckiej  (1940-1941 i 1944-1991) oraz z okupacji niemieckiej (1941-1944). Muzeum posiada 25 000 eksponatów.

7. Łotewska Akademia Nauk

Budynek jest spuścizną po ZSRR i znajduje się w części miasta nazywanej Moskiewskim Przedmieściem i nam Polakom na pewno będzie kojarzył się z Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie. Zaprojektowany został na wzór słynnej grupy moskiewskich wieżowców nazywanych „Siedmioma Siostrami Stalina”. Obecnie mieszczą się tutaj biura wydawnictw i instytutów naukowych oraz siedziby wielu firm. 

8. Art Nouveau Quarter

Budynki w stylu Art Noveau można znaleźć w obrębie starej części miasta,  jest ich tu aż 800. Króluje tu monumentalizm i nadmiar. Nigdzie nie zobaczymy takiego nagromadzenia dekoracji.  Wszystkie budynki stworzono, ozdabiając je motywami roślinnymi, sylwetkami sfinksów, gryfów i innych postaci. Dachy ozdobione są wieżyczkami lub innymi ciekawymi zwieńczeniami.

9. Muzeum Janisa Lipke

Janis Lipke wraz z żoną Johanną ukrywał uciekinierów z getta. Sam miał ograniczone możliwości, więc zorganizował siatkę, która pomagała uciekać z getta i wywoziła Żydów na wieś. Uratowano kilkadziesiąt osób. Bardzo nieliczna grupa łotewskich Żydów przeżyła Zagładę. Ponad 90 proc. zginęło. Uratowało się tylko kilkaset osób, wielu pomógł Lipke. Muzeum otwarto w roku 2013.

10. Pomnik Muzykantów z Bremy

W sąsiedztwie Kościoła św. Piotra odnajdziemy niewielki pomnik z brązu, który przedstawia ustawione na sobie zwierzęta: osła, psa, kota i koguta, bohaterów z baśni „Muzykanci z Bremy” autorstwa braci Grimm. Miejska legenda głosi, że dotknięcie pomnika przynosi szczęście. I patrząc na liczne miejsca na figurach „wypolerowane” przez dłonie, chyba wielu turystów sprawdzało już wcześniej czy to prawda.

Współfinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.