Dublin

Nazwa Dublin pochodzi z irlandzkiej nazwy Dúbh Linn oznaczającej „czarny staw”. Stolica i największe miasto Irlandii, położone w prowincji Leinster.

1. Trinity College oraz Księga z Kells

Trinity College czyli Kolegium Trójcy Świętej zostało założone w 1592 roku. Miejsce to jest dumą Irlandczyków, gdyż w murach tej uczelni studiowali między innymi Oscar Wilde, Samuel Beckett oraz Bram Stoker. Po spacerze po terenie kompleksu i dziedzincu warto wybrać się do niezwykłej biblioteki, w której przechowywana jest bezcenna Księga z Kells, czyli najznakomitszy okaz spośród całej grupy manuskryptów powstałych między końcem VI a początkiem IX wieku w klasztorach w Irlandii, Szkocji i północnej Anglii.

2. Galeria Narodowa (National Gallery of Ireland)

Irlandzkie muzeum sztuki w Dublinie zostało założone w 1854 roku i może poszczycić się jedną z największych kolekcji sztuki irlandzkiej i europejskiej. Dla miłośników sztuki niesamowitą gratkę będą stanowić dzieła Velazqueza, Picassa, Moneta, Caravaggia czy Rubensa.

3. Katedra Św. Patryka (St. Patrick’s Cathedral)

Katedra Św. Patryka jest uważana za jedną z najważniejszych budowli w Irlandii. Jej powstanie datuje się na rok 1191 i może poszczycić się najwyższą wysokością wśród wszystkich irlandzkich obiektów sakralnych. Wnętrze katedry ozdabia ponad 200 monumentów związanych z pochowanymi tutaj biskupami, pisarzami oraz innymi ważnymi irlandzkimi osobowościami. Będąc w katedrze warto zwrócić uwagę na kolorowy pomnik rodziny Boyle z 1632 roku oraz słynne drzwi pojednania (The Door of Reconciliation).

4. Dzielnica Temple Bar

Obszar zwany Temple Bar zamknięty jest pomiędzy brzegiem rzeki Liffey oraz ulicami Dame Street, Westmoreland Street oraz Fishamble Street. Warto pospacerować ulicami z kolorowymi fasadami, a przede wszystkim zajrzeć do jednego ze słynnych pubów: The Temple Bar oraz The Palace Bar.

5. Miasteczko Howth

Howth to miasteczko rybackie, które znajduje się około godziny drogi od Dublina. Na miejscu warto zwiedzić  między innymi latarnię morską, mały zamek, rynek oraz wybrać się na obiad do jednej z miejscowych  restauracji ze świeżymi rybami. Howth oferuje również imponujące widoki i nadmorski klimat.

6. EPIC the Irish Emigration Museum

Muzeum Emigracji Irlandzkiej prezentuje kulturę i tradycję oraz losy Irlandczyków na całym globie. Zwiedzanie muzeum zaczynamy od pobrania specjalnej aplikacji ze strony muzeum. W recepcji dostajemy paszport turysty i wcielamy się w rolę irlandzkiego emigranta. Przekraczając kolejne pomieszczenia musimy pamiętać o wbiciu pamiątkowej pieczątki w odpowiednim miejscu w naszym paszporcie, który pełni również rolę mapy. W muzeum poznajemy historię wyspy i jej mieszkańców, ich wierzenia, dokonania.

7. St. Stephen’s Green Park

Zielony Park Św. Stefana  położony w centrum miasta. Początkowo był prywatnym ogrodem, który później został przearanżowany przez brytyjskiego architekta na park miejski. W parku znajdziemy dwie fontanny, kilka pomników w tym pomnik Artura Guinnessa, the Famine Memorial i inne, liczne alejki zachęcające do spacerów i dużo kolorowych rabat. Miłośnicy zwierząt zobaczą w nim wiele gatunków zwierząt wodnych z uwagi na jezioro a będą to kurki wodne, łabędzie, mewy, kaczki krzyżówki, kaczki mandarynki.

8. "Molly Malone"

Jest nieoficjalnym hymnem Dublina.  Utwór często śpiewany przez kibiców sportów gaelickich i klubów rugby, opowiada historię pięknej sprzedawczyni ryb, pracującej na ulicach Dublina, która zmarła młodo z powodu febry. Nie jest znana data urodzin ani śmierci Molly Malone, nie zachowały się na ten temat żadne wiarygodne źródła historyczne. Pamięć Molly została uczczona naturalnych rozmiarów figurą, zaprojektowaną przez Jaenne Rynhart. Pomnik wzniesiony w 1987 r., znajduje się u wlotu jednego z najbardziej popularnych deptaków Dublina – Grafon Street.

9. Chester Beatty Library

Biblioteka założona w 1950 r. w  domu Alfreda Chestera Beatty’ego. Jest efektem podróży autora na Bliski i Daleki Wschód. Od 2000r. biblioteka znajduje się w Zamku Dublińskim. Zbiory  obejmują muzułmańską kolekcję, biblijne papirusy z wieków II p.n.e. – IV n.e. (Septuaginta, Nowy Testament), dzieła sztuki z Bliskiego Wschodu oraz zachodnich artystów z epoki średniowiecza i renesansu. Najstarsze artefakty sięgają roku 2700 p.n.e. Jednym z najczęściej wystawianych do ekspozycji dokumentów jest Koran sporządzony przez Ibn al-Bawwaba (zm. 1022),

10.Guinness Storehouse

Muzeum powstało w budynku z 1902 r., w którym dawniej znajdował się magazyn służący do przechowywania fermentującego piwa. Środek został zamknięty w okrągłej formie przypominającej kształtem szklankę Guinnessa. Wystawa pozwala na zdobycie wiedzy na temat składników, z których powstaje słynne na całym świecie piwo, obejrzymy też narzędzia wykorzystywane przy zbiorach oraz produkcji. Na ostatnim piętrze powstał pub będący zarazem jednym z lepszych punktów widokowych Dublina

Przygotowanie: uczestniczki projektu Erasmus+ „Pasja. Mobilność. Praktyka” w Korfantym Zdjęcia pochodzą z archiwów prywatnych Katarzyny Śnieg, Adrianny Masłowskiej i Żanety Wiercioch.

Współfinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.