Architekci krajobrazu, ekonomiści, logistycy, graficy, fotografowie, gastronomowie, kucharze i hotelarze doskonalą swoje umiejętności zawodowe i językowe pracując we włoskich firmach. Częścią projektu jest również job shadowing, realizowany przez nauczyciela przedmiotów gastronomicznych
Praktyki odbywają się w realnym środowisku pracy, w zależności od kierunku i specjalizacji, co pozwala poznać charakter i dynamikę pracy w danym sektorze. Pobyt na stażu uczy pewności siebie, pozwala młodzieży poznać jej mocne strony, umiejętności i talenty, jak również identyfikować obszary, które wymagają jeszcze pracy.
Udział w projekcie to również poznawanie kultury, zwyczajów i kuchni włoskiej. Szczególnie bez tej ostatniej nie ma mowy o włoskim La dolce vita. Składniki, prostota i niepowtarzalny smak włoskiej kuchni podkreślają jej wyjątkowość.
Czas na praktykach zawodowych płynie bardzo szybko. Humory dopisują, pogłębiają się znajomości, rodzę się przyjaźnie. A pogoda? Marzo pazzerello guarda il sole e prendi l’ombrello – Marzec szalony, patrz na słońce i bierz parasol.
Małgorzata Lach
Zetknięcie się z językami obcymi i różnicami kulturowymi podczas uczestnictwa w różnego rodzaju działaniach programu Erasmus+ ma za zadanie zachęcić beneficjentów do otwierania się na Europę w jej różnorodności i w pewien sposób likwidować bariery niemożliwe do przekroczenia bez opuszczenia granic własnego kraju.
Z tego powodu ważną częścią programu stażowego jest poznawanie historii, uwarunkowań społecznych i politycznych oraz różnych dziedzin sztuki Italii.
Po zaznajomieniu się z topografią miasta przyszedł czas na odkrywanie jego najjaśniejszej gwiazdy, czyli Federico Feliniego – Mistrza reżyserii filmowej.
Stażyści odwiedzili muzea i miejsca pamięci związane z Jego osobą, poznali także wielowymiarowość sztuki tego Artysty – projektowane przez Niego kostiumy, szkice, rysunki satyryczne. Graficy i fotografowie mogli również zaobserwować, jak zmieniały się plakaty filmowe w okresie, w którym tworzył Fellini.
Wyjątkowe znaczenie miały również wycieczki poza Rimini.
Florencja co prawda przywitała całą grupę deszczem, ale to nie przeszkodziło w odkrywaniu wyjątkowości tej kolebki europejskiego renesansu. Pod okiem entuzjastycznej pani przewodniczki uczniowie zobaczyli pałace Medyceuszów, słynny most Ponte Vecchio i przepiękną Duomo. Mogli też podziwiać słynną panoramę miasta z Piazzale Michelangelo, skonsumować wyjątkowe kanapki i zachwycić się toskańskimi lodami.
San Marino – państwo w państwie – również zrobiło na wszystkich ogromne wrażenie. Najjaśniejsza Republika San Marino jest trzecim po Watykanie i Monako państwem Europy. Położone jest w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów. Sympatyczny pan przewodnik wprowadził uczniów w tajniki demograficzne, polityczne, religijne oraz sportowe republiki, a ponadto zaprezentował najważniejsze atrakcje turystyczne, w tym Piazza della Libertà oraz Katedrę pod wezwaniem Świętego Maryna. Nie zabrakło również olśniewających widoków roztaczających się we wszystkie strony ze szczytu góry.
Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.