Przebieg projektu

Strona zawiera podstawowe informacje na temat przebiegu działań w ramach projektu „Patrzymy w przyszłość” w latach 2023-2024

II 2023

Złożenie wniosku aplikacyjnego

Przygotowanie  wniosku aplikacyjnego oraz koniecznych pełnomocnictw, przesłanie wypełnionego wniosku wraz załącznikami zgodnie z procedurami wymaganymi przez Narodową Agencję Programu Erasmus+

Zatwierdzenie wniosku

 

31 III – 1 IV 2023

 

 

Dni Otwarte Zespołu Szkół Nr 2

Dni Otwarte Szkoły są doskonałą możliwością, by upowszechniać działania projektowe. Bezpośredni kontakt w rodzicami i przyszłymi uczniami naszej placówki umożliwia zapoznanie potencjalnych beneficjentów z ideą programu oraz rezultatami wypracowanymi podczas wyjazdów zagranicznych.

 

1 VI 2023

 

 

Rozpoczęcie projektu

Zgodnie z harmonogramem rozpoczął się pierwszy z trzech zaplanowanych projektów dla uczniów LO oraz nauczycieli ZS2.

 

VI 2023

 

 

Rekrutacja uczniów

  1. REKRUTACJA Uczniów LO do projektu Erasmus + Patrzymy w przyszłośc przebiegała w nastepujących terminach:
  • 26 V 2023 – opublikowanie informacji o naborze uczniów do projektu oraz obu dokumentów na stronach szkoły, poprzez dziennik elektroniczny i plakaty na terenie szkoły.
  • 26 V- 12 VI 2023 – składanie ankiet rekrutacyjnych przez uczniów zainteresowanych udziałem w projekcie. Uczniowie w ankietach opisywali swoje działania na terenie szkoły i poza nią , ważną informacją dla komisji rekrytacyjnej była tez frekwencja na zajęciach szkolnych, średnia ocen oraz poziom znajomości j. angielskiego.
  • 13 VI-15 VI 2023 – analizowanie otrzymanych ankiet i stworzenie listy osób zakwalifikowanych do udziału w projekcie oraz listy osób rezerwowych.
  •   19 VI 2023 – opublikowanie list osób zakwalifikowanych i rezerwowych oraz poinformowanie uczniów i ich opiekunów wiadomością poprzez dziennik elektroniczny.
 

23 VI 2023

 

 

Prezentacja dla grona pedagogicznego

Na konferencję plenarną grona pedagogicznego ZS2 w Jastrzębiu-Zdroju została przygotowana prezentacja podsumowująca realizację trzech projektów Erasmus+ w roku szkolnym 2022/2023.

 

30 IX 2023

 

 

Spotkanie dla uczniów i rodziców

30 IX 2023 uczniowie – uczestnicy wyjazdu do Rimini w ramach projektu Erasmus+ „Patrzymy w przyszłość” oraz ich Rodzice spotkali się z koordynatorami projektu oraz nauczycielami zaangażowanymi w jego organizacje aby poznać szczegóły dotyczące organizacji wyjazdu. W pierwszej części spotkania zainteresowani uzyskali informacje na temat:

transportu,

zakwaterowania,

wyżywienia,

ubezpieczenia

oraz co bardzo istotne z uczniami jakiej włoskiej szkoły będą współpracować w trakcie tygodniowego pobytu w Rimini.

Zebrani zostali zapoznani z programem edukacyjnym i kulturowym wyjazdu, którego głównym celem są zadania ekologiczno- społeczne.

 

Wybrane slajdy z prezentacji

 

30 IX 2023

 

 

Warsztaty kulturowe i językowe

Uczestnicy mobilności w trakcie trzech kolejnych zajęć warsztatowych mieli poznać nieco historię i kulturę Włoch, przyswoić podstawowe i najbardziej pożyteczne słowa i zwroty w języku włoskim oraz (a może przede wszystkim) lepiej poznać się i zintegrować jako grupa. Prowadzący warsztaty przygotowali prezentacje, quizy itp, żeby nauce w sobotnie przedpołudnie towarzyszyła zabawa i pozytywne nastawienie.

 

15 – 22 XII 2023

 

 

Udział uczniów w mobilności

W dniach 15-22 X 2023 grupa 18 uczniów i uczennic klas III i IV LO wraz z opiekunami przebywała we włoskim Rimini w ramach projektu Erasmus+ „Patrzymy w przyszłość”. Projekt miał charakter ekologiczno – społeczny i z taką właśnie tematyką były związane zajęcia, na które młodzież naszego LO uczęszczała do Liceo Scientifico e Artistico Statale A. Serpieri.

Zajęcia miały różnorodny charakter-od artystycznych poprzez sportowe, na chemicznych kończąc, ale wszystkie służyły rozwijaniu pro-ekologicznego stylu życia i tolerancyjnego podejścia do wielokulturowości. Dodatkowym elementem nie tylko kontaktów uczniów obu szkół, ale całego pobytu było „szlifowanie” języka angielskiego.

Wyjazd poza zajęciami szkolnymi obfitował w dodatkowe atrakcje – spacery na piękna plażę w Rimini czy klimatyczną Starówkę miasta, zwiedzanie muzeum Felliniego, muzeum miejskiego a także wycieczki do San Marino, na średniowieczny zamek w Gradarze czy całodzienny pobyt we Florencji.

Wyjazd nie tylko zrealizował założone cele, ale dostarczył niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom.

Barbara Będkowska

Relacja uczniów z pobytu

 

14 XII 2023

 

 

Udział w konkursie Selfie 2023

Opis zdjęcia przesłanego na konkurs:

 

W ZS2 odbywają się równolegle dwa projekty Erasmus+. Uczniowie technikum i szkoły branżowej przygotowują się do odbycia staży zawodowych, zaś uczniowie liceum wzięli udział w mobilności grupowej, aby pracować wspólnie z rówieśnikami w włoskiej szkole. Mimo różnic w charakterze zaangażowania, łączy ich chęć rozwijania umiejętności komunikacji w języku angielskim, budowania jednego wspólnego wielokulturowago społeczeństwa UE otwartego na różnorodność, ale również rozumiejącego wspólne korzenie i tradycje. Dzielenie się doświadczeniami i przeżyciami oraz wymiana doświadczeń na poziomie koordynatorów obu projektów zwiększa świadomość różnic w kulturach, ale jednocześnie rozwija kompetencje i emocjonalność uczestników, pozwala również propagować idee Erasmusa lepiej, niż miałoby to miejsce w każdym projekcie z osobna. Symbolem tego jest wspólne przedświąteczne zdjęcie.

 

 

23 I 2024

 

 

Podsumowanie projektu dla uczniów

Erasmus + „Patrzymy w przyszłość”- zakończenie I edycji

23 stycznia 2024 w auli szkoły odbyło się uroczyste zakończenie I edycji programu Erasmus + „Patrzymy w przyszłość” połączone z wręczeniem 18 beneficjentom certyfikatów uczestnictwa w mobilności, która miała miejsce w październiku 2023.

W trakcie uroczystości prowadzący, którzy sami także byli beneficjentami „Erasmusa”, przypomnieli krótko historię i przebieg całego wyjazdu. Wrażeniami z pobytu podzieliły się uczestniczki mobilności Natalia i Magdalena. Wszyscy z łezką w oku oglądali zdjęcia dokumentujące wyjazd i pobyt na włoskiej ziemi.

Pani Dyrektor Ewa Mentel przedstawiła krótko plany związane z kolejnymi edycjami programu dla uczniów LO, a pani wice-dyrektor Sylwia Banasiak- Żarska , która jest głównym koordynatorem programu, wręczyła uczestnikom certyfikaty poświadczające udział w mobilności.

Obecne na auli młodsze klasy LO z zaciekawieniem  słuchały relacji z wyjazdu i z pewnością nabrały chęci na aplikowanie do kolejnej edycji programu.

B.Będkowska

 

1 III 2024

 

 

Konferencja szkoleniowa dla nauczycieli ZS2

Podsumowaniem i uzupełnieniem upowszechniania zadań projektowych, zarówno w projekcie „Pasja. Mobilność. Praktyka”, jak i w pierwszej części akredytacji „Patrzymy w przyszłość” była konferencja szkoleniowa dla nauczycieli poprowadzona przez beneficjentów obu projektów.

Nauczyciele, zgodnie z preferencjami i potrzebami mogli wziąć udział w następujących warsztatach:

a. Aplikacja Nearpod

b. Aplikacja do tworzenia animacji poklatkowych

c. Zastosowanie AI w edukacji

d. Padlet , kody QR, skracanie linków

e. Odwrócona lekcja

Prowadzącymi byli: Elżbieta Janusz, Maria Pietranik, Marcin Dziadek, Janusz Korus, Agnieszka, Remplewska, Beata Dębowska, Katarzyna Śnieg.

 

IV – IX 2024

 

 

Działania upowszechniające projekt

Upowszechnianie nabytych umiejętności przełożyło się na wiele działań podjętych przez nauczycieli. Zgromadzono je w zakładce „Upowszechnianie”

https://projekty.zs2.jastrzebie.pl/2024-upowrzechnianie/

31 VIII 2024

Zakończenie projektu

Przygotowanie dokumentacji zgodnie z zasadami Narodowej Agencji Erasmusa, złożenie raportu.

ErasmusDays 2024

W dniach 15-18 października 2024r. nasza Szkoła obchodziła święto Erasmusa. Z tej okazji odbyło się kilkanaście wydarzeń – lekcji, wyjść, wystaw i spotkań nauczycieli i uczniów.

 

Zapraszamy do zapoznania się z wszystkimi działaniami na stronie:

https://projekty.zs2.jastrzebie.pl/erasmus-days-2024/

Współfinansowane przez Unię Europejską

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.